Luminus Devices Inc. SST-50-W40S-T21-G3500
SST-50-W40S-T21-G3500 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W40S-T21-G3500
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-50-W40S-T21-G3500.pdf
Availability of SST-50-W40S-T21-G3500
QUANTITY
SST-50-W40S-T21-G3500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W40S-T21-G3500
Internal Part NumberEIS-SST-50-W40S-T21-G3500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package250
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test338 lm (325 lm ~ 350 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test60 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W40S-T21-G3500
Related LinksSST-50-W40, SST-50-W40S-T21-G3500 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W40S-T21-G3500 Details Description
Related parts for SST-50-W40S-T21-G3500
TERM BLOCK HDR 48POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 12V SPDT GREEN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 5POS 6' datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16.7VC DO215AB datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 82POS datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
500 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 6POS, AS16, VO, KEYB datasheet.pdf