Luminus Devices Inc. SST-50-W45S-F21-H2400
SST-50-W45S-F21-H2400 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W45S-F21-H2400
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 375LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-W45S-F21-H2400.pdf
Availability of SST-50-W45S-F21-H2400
QUANTITY
SST-50-W45S-F21-H2400 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W45S-F21-H2400
Internal Part NumberEIS-SST-50-W45S-F21-H2400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PCN Obsolescence/ EOLSST-50-W,SSR-50-W Devices 06/Dec/2013
Standard Package25
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test388 lm (375 lm ~ 400 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test69 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W45S-F21-H2400
Related LinksSST-50-W45, SST-50-W45S-F21-H2400 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W45S-F21-H2400 Details Description
Related parts for SST-50-W45S-F21-H2400
IC DAC 10BIT QUAD SRL 16-SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
IC AMP AUD PWR 3W MONO D 9DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
PASS PROBE 10:1 500MHZ 10M OHMS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.3W DO41 datasheet.pdf