Luminus Devices Inc. SST-50-W45S-T21-G3400
SST-50-W45S-T21-G3400 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W45S-T21-G3400
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 400LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-W45S-T21-G3400.pdf
Availability of SST-50-W45S-T21-G3400
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-50-W45S-T21-G3400 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W45S-T21-G3400
Internal Part NumberEIS-SST-50-W45S-T21-G3400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSST-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test413 lm (400 lm ~ 425 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test74 lm/W
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W45S-T21-G3400
Related LinksSST-50-W45, SST-50-W45S-T21-G3400 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W45S-T21-G3400 Details Description
Related parts for SST-50-W45S-T21-G3400
Crystal 18.8690MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM24T/MC24M/X datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES 510 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 260MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf