Luminus Devices Inc. SST-50-W45S-T21-H2400
SST-50-W45S-T21-H2400 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W45S-T21-H2400
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 375LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-W45S-T21-H2400.pdf
Availability of SST-50-W45S-T21-H2400
QUANTITY
SST-50-W45S-T21-H2400 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W45S-T21-H2400
Internal Part NumberEIS-SST-50-W45S-T21-H2400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PCN Obsolescence/ EOLSST-50-W,SSR-50-W Devices 06/Dec/2013
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test388 lm (375 lm ~ 400 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test69 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W45S-T21-H2400
Related LinksSST-50-W45, SST-50-W45S-T21-H2400 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W45S-T21-H2400 Details Description
Related parts for SST-50-W45S-T21-H2400
REG 5.0V 11A 12VIN VERT 12SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf