Luminus Devices Inc. SST-50-W65S-T21-J2101
SST-50-W65S-T21-J2101 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W65S-T21-J2101
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 450LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-W65S-T21-J2101.pdf
Availability of SST-50-W65S-T21-J2101
QUANTITY
SST-50-W65S-T21-J2101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W65S-T21-J2101
Internal Part NumberEIS-SST-50-W65S-T21-J2101
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package250
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test463 lm (450 lm ~ 475 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test83 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W65S-T21-J2101
Related LinksSST-50-W65, SST-50-W65S-T21-J2101 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W65S-T21-J2101 Details Description
Related parts for SST-50-W65S-T21-J2101
RES SMD 732 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HOLDER 22POS PLUG PANEL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS .100 30AU datasheet.pdf
KNOB GRAY ARROW VERSION 94 SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LOW POWER SC70 datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 6PVH 4COL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf