| Internal Part Number | EIS-SST-90-G-F11-JF201 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SST/SSR-90-B/G Devices 17/Jun/2014 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | SST-90 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Chip On Board (COB) | |
| Color | Green | |
| CCT (K) | - | |
| Wavelength | 537nm | |
| Configuration | Square | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 855 lm (Typ) | |
| Current - Test | 3.15A | |
| Temperature - Test | 25°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.4V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 80 lm/W | |
| Current - Max | 27A | |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 | |
| Viewing Angle | 100° | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 11.00mm L x 10.00mm W | |
| Height | 5.40mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 8.00mm Diameter | |