Luminus Devices Inc. SST-90-W40S-F11-GK500
SST-90-W40S-F11-GK500 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W40S-F11-GK500
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-W40S-F11-GK500.pdf
Availability of SST-90-W40S-F11-GK500
QUANTITY
SST-90-W40S-F11-GK500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W40S-F11-GK500
Internal Part NumberEIS-SST-90-W40S-F11-GK500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package25
SeriesSST-90
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W40S-F11-GK500
Related LinksSST-90-W40, SST-90-W40S-F11-GK500 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W40S-F11-GK500 Details Description
Related parts for SST-90-W40S-F11-GK500
DIP CABLE - HDP10S/AE10G/X datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 20% BX 1206 datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf