| Internal Part Number | EIS-SST-90-W40S-F11-L2501 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Type | Chip On Board (COB) | |
| Color | White, Neutral | |
| CCT (K) | 4000K | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Square | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 648 lm (630 lm ~ 665 lm) | |
| Current - Test | 3.15A | |
| Temperature - Test | 25°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.25V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 63 lm/W | |
| Current - Max | 9A | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 11.00mm L x 10.00mm W | |
| Height | 5.40mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 8.00mm Diameter | |