Luminus Devices Inc. SST-90-W40S-F11-N2501
SST-90-W40S-F11-N2501 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W40S-F11-N2501
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-W40S-F11-N2501.pdf
Availability of SST-90-W40S-F11-N2501
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-90-W40S-F11-N2501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W40S-F11-N2501
Internal Part NumberEIS-SST-90-W40S-F11-N2501
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLSST-90-W40/45S Devices 02/Feb/2015
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSST-90
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test925 lm (900 lm ~ 950 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W40S-F11-N2501
Related LinksSST-90-W40, SST-90-W40S-F11-N2501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W40S-F11-N2501 Details Description
Related parts for SST-90-W40S-F11-N2501
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
CONN SOCKET PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE DDR3-1333 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
HI SIDE REV BIAS PROTECT 30V MLP datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3.05A 30 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 850MA 170 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.14 OHM 10% 1100W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf