Luminus Devices Inc. SST-90-W45S-F11-L3401
SST-90-W45S-F11-L3401 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W45S-F11-L3401
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-W45S-F11-L3401.pdf
Availability of SST-90-W45S-F11-L3401
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-90-W45S-F11-L3401 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W45S-F11-L3401
Internal Part NumberEIS-SST-90-W45S-F11-L3401
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSST-90
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test683 lm (665 lm ~ 700 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test67 lm/W
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W45S-F11-L3401
Related LinksSST-90-W45, SST-90-W45S-F11-L3401 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W45S-F11-L3401 Details Description
Related parts for SST-90-W45S-F11-L3401
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 4' NM NM datasheet.pdf
GSS SAFETY LIMIT SW 1NC/1NO datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 30MA SOD80 datasheet.pdf