Luminus Devices Inc. SST-90-W45S-T11-M3400
SST-90-W45S-T11-M3400 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W45S-T11-M3400
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE 800LM WHT
Datasheet Download
SST-90-W45S-T11-M3400.pdf
Availability of SST-90-W45S-T11-M3400
QUANTITY
SST-90-W45S-T11-M3400 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W45S-T11-M3400
Internal Part NumberEIS-SST-90-W45S-T11-M3400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test825 lm (800 lm ~ 850 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test81 lm/W
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W45S-T11-M3400
Related LinksSST-90-W45, SST-90-W45S-T11-M3400 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W45S-T11-M3400 Details Description
Related parts for SST-90-W45S-T11-M3400
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 19.11VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 5A 250V datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf