Luminus Devices Inc. SST-90-W57S-F11-K2200
SST-90-W57S-F11-K2200 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W57S-F11-K2200
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-W57S-F11-K2200.pdf
Availability of SST-90-W57S-F11-K2200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-90-W57S-F11-K2200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W57S-F11-K2200
Internal Part NumberEIS-SST-90-W57S-F11-K2200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W57S-F11-K2200
Related LinksSST-90-W57, SST-90-W57S-F11-K2200 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W57S-F11-K2200 Details Description
Related parts for SST-90-W57S-F11-K2200
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SENS 100PSI 22MM 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
THYRISTOR 320V 100A SMA datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf