Luminus Devices Inc. SST-90-W57S-T11-N2200
SST-90-W57S-T11-N2200 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W57S-T11-N2200
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 900LM WHT
Datasheet Download
SST-90-W57S-T11-N2200.pdf
Availability of SST-90-W57S-T11-N2200
QUANTITY
SST-90-W57S-T11-N2200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W57S-T11-N2200
Internal Part NumberEIS-SST-90-W57S-T11-N2200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN OtherMultiple Changes 16/Jan/2015
Standard Package100
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test925 lm (900 lm ~ 950 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W57S-T11-N2200
Related LinksSST-90-W57, SST-90-W57S-T11-N2200 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W57S-T11-N2200 Details Description
Related parts for SST-90-W57S-T11-N2200
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN TO-18 datasheet.pdf
CONN RCPT SGL PIN STR SOLDER LUG datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 4POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ETHERNET CABLE M12 ANG-RJ45 1M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf