Luminus Devices Inc. SST-90-W65S-F11-GM102
SST-90-W65S-F11-GM102 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W65S-F11-GM102
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-W65S-F11-GM102.pdf
Availability of SST-90-W65S-F11-GM102
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-90-W65S-F11-GM102 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W65S-F11-GM102
Internal Part NumberEIS-SST-90-W65S-F11-GM102
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLSST-90-W40/45S Devices 02/Feb/2015
PCN OtherMultiple Changes 16/Jan/2015
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSST-90
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W65S-F11-GM102
Related LinksSST-90-W65, SST-90-W65S-F11-GM102 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W65S-F11-GM102 Details Description
Related parts for SST-90-W65S-F11-GM102
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 100MHZ 196-MAPBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 48TSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD1938 datasheet.pdf
SR BTS PC CSH 8 ASY CNP CVRS UNA datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FRAM 64VQFN datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 37POS .3MM datasheet.pdf