Luminus Devices Inc. SST-90-W65S-F11-M2101
SST-90-W65S-F11-M2101 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W65S-F11-M2101
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-W65S-F11-M2101.pdf
Availability of SST-90-W65S-F11-M2101
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-90-W65S-F11-M2101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W65S-F11-M2101
Internal Part NumberEIS-SST-90-W65S-F11-M2101
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLSST-90-W40/45S Devices 02/Feb/2015
PCN OtherMultiple Changes 16/Jan/2015
Standard Package25
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test775 lm (750 lm ~ 800 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test76 lm/W
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W65S-F11-M2101
Related LinksSST-90-W65, SST-90-W65S-F11-M2101 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W65S-F11-M2101 Details Description
Related parts for SST-90-W65S-F11-M2101
CAP CER 470PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf