Luminus Devices Inc. SST-90-W65S-T11-GN100
SST-90-W65S-T11-GN100 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W65S-T11-GN100
Datasheet Download
SST-90-W65S-T11-GN100.pdf
Availability of SST-90-W65S-T11-GN100
QUANTITY
SST-90-W65S-T11-GN100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W65S-T11-GN100
Internal Part NumberEIS-SST-90-W65S-T11-GN100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PCN Obsolescence/ EOLSST-90-W40/45S Devices 02/Feb/2015
PCN OtherMultiple Changes 16/Jan/2015
Standard Package250
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W65S-T11-GN100
Related LinksSST-90-W65, SST-90-W65S-T11-GN100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W65S-T11-GN100 Details Description
Related parts for SST-90-W65S-T11-GN100
BOX END PANEL BLK A27 SERIES datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf