Luminus Devices Inc. SST-90-W65S-T11-N3100
SST-90-W65S-T11-N3100 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W65S-T11-N3100
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 950LM WHT
Datasheet Download
SST-90-W65S-T11-N3100.pdf
Availability of SST-90-W65S-T11-N3100
QUANTITY
SST-90-W65S-T11-N3100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W65S-T11-N3100
Internal Part NumberEIS-SST-90-W65S-T11-N3100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN OtherMultiple Changes 16/Jan/2015
Standard Package100
SeriesSST-90
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test975 lm (950 lm ~ 1000 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test95 lm/W
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W65S-T11-N3100
Related LinksSST-90-W65, SST-90-W65S-T11-N3100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W65S-T11-N3100 Details Description
Related parts for SST-90-W65S-T11-N3100
CONN RING 22-26 AWG #8 YEL PIDG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 10A datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf