Luminus Devices Inc. SST-90-WWRM-F11-K2750
SST-90-WWRM-F11-K2750 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-WWRM-F11-K2750
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-WWRM-F11-K2750.pdf
Availability of SST-90-WWRM-F11-K2750
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-90-WWRM-F11-K2750 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-WWRM-F11-K2750
Internal Part NumberEIS-SST-90-WWRM-F11-K2750
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
SeriesSST-90
PackagingReel
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K ~ 3000K
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension10.00mm L x 11.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-WWRM-F11-K2750
Related LinksSST-90-WWR, SST-90-WWRM-F11-K2750 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-WWRM-F11-K2750 Details Description
Related parts for SST-90-WWRM-F11-K2750
IC MCU 8BIT 8K OTP EXT 44-PLCC datasheet.pdf
KIT ICE Z8 ENCORE 64K 40DIP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 450KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL CABLE DVR HD/SD SDI datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf