Microchip Technology SST25LF020A-33-4I-SAE
SST25LF020A-33-4I-SAE picture photo
Mfg. Part Number
SST25LF020A-33-4I-SAE
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 33MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25LF020A-33-4I-SAE.pdf
Availability of SST25LF020A-33-4I-SAE
QUANTITY
SST25LF020A-33-4I-SAE Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25LF020A-33-4I-SAE
Internal Part NumberEIS-SST25LF020A-33-4I-SAE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSST Serial and Parallel Flash Memory
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed33MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25LF020A-33-4I-SAE
Related LinksSST25LF020, SST25LF020A-33-4I-SAE Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25LF020A-33-4I-SAE Details Description
Related parts for SST25LF020A-33-4I-SAE
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 72POS .100 T/H AU datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
PLUG R/A 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 1A TO252-3 datasheet.pdf