Microchip Technology SST25PF040B-80-4C-QAE-T
SST25PF040B-80-4C-QAE-T picture photo
Mfg. Part Number
SST25PF040B-80-4C-QAE-T
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8WSON
Datasheet Download
SST25PF040B-80-4C-QAE-T.pdf
Availability of SST25PF040B-80-4C-QAE-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST25PF040B-80-4C-QAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25PF040B-80-4C-QAE-T
Internal Part NumberEIS-SST25PF040B-80-4C-QAE-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSST25
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed80MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25PF040B-80-4C-QAE-T
Related LinksSST25PF040B, SST25PF040B-80-4C-QAE-T Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25PF040B-80-4C-QAE-T Details Description
Related parts for SST25PF040B-80-4C-QAE-T
KIT REF HDWR ROADRUNNER PLUGTALK datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 356VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 500' datasheet.pdf
LED ARRAY 2570LM WARM WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf