Microchip Technology SST25PF040B-80-4C-SAE-T
SST25PF040B-80-4C-SAE-T picture photo
Mfg. Part Number
SST25PF040B-80-4C-SAE-T
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25PF040B-80-4C-SAE-T.pdf
Availability of SST25PF040B-80-4C-SAE-T
QUANTITY
SST25PF040B-80-4C-SAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25PF040B-80-4C-SAE-T
Internal Part NumberEIS-SST25PF040B-80-4C-SAE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed80MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25PF040B-80-4C-SAE-T
Related LinksSST25PF040B, SST25PF040B-80-4C-SAE-T Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25PF040B-80-4C-SAE-T Details Description
Related parts for SST25PF040B-80-4C-SAE-T
TRIAC 600V 8A TO202 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 76MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf