Microchip Technology SST25PF040B-80-4C-SAE
SST25PF040B-80-4C-SAE picture photo
Mfg. Part Number
SST25PF040B-80-4C-SAE
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25PF040B-80-4C-SAE.pdf
Availability of SST25PF040B-80-4C-SAE
QUANTITY
SST25PF040B-80-4C-SAE Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25PF040B-80-4C-SAE
Internal Part NumberEIS-SST25PF040B-80-4C-SAE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed80MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25PF040B-80-4C-SAE
Related LinksSST25PF040, SST25PF040B-80-4C-SAE Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25PF040B-80-4C-SAE Details Description
Related parts for SST25PF040B-80-4C-SAE
CABLE I/O TO FLEXSTRIP LSZH 3M datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9POS 1MM 3" datasheet.pdf
2.0MMPITCHHEADER DIP24P datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CB 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8 TWIN SKT REC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf