Microchip Technology SST25VF016B-50-4C-QAF
SST25VF016B-50-4C-QAF picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF016B-50-4C-QAF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 50MHZ 8WSON
Datasheet Download
SST25VF016B-50-4C-QAF.pdf
Availability of SST25VF016B-50-4C-QAF
QUANTITY
SST25VF016B-50-4C-QAF Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF016B-50-4C-QAF
Internal Part NumberEIS-SST25VF016B-50-4C-QAF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 23/Mar/2015
SST25VF016B Data Sheet Rev 28/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed50MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-WSON
Supplier Device Package8-WSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF016B-50-4C-QAF
Related LinksSST25VF016, SST25VF016B-50-4C-QAF Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF016B-50-4C-QAF Details Description
Related parts for SST25VF016B-50-4C-QAF
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 100A ADDAPAK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SMARTSWITCH STD 12V RED/GRN/BLU datasheet.pdf
CONN RING 16-22AWG #6 RED datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT datasheet.pdf
IC HART MODEM CMOS datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT PLUG datasheet.pdf
26500 10#16 1#2 S TH RECP LC datasheet.pdf
97-3102A18-20PX datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz, DAC IC datasheet.pdf