Microchip Technology SST25VF016B-50-4I-S2AF-T
SST25VF016B-50-4I-S2AF-T picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF016B-50-4I-S2AF-T
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 50MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25VF016B-50-4I-S2AF-T.pdf
Availability of SST25VF016B-50-4I-S2AF-T
QUANTITY
SST25VF016B-50-4I-S2AF-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF016B-50-4I-S2AF-T
Internal Part NumberEIS-SST25VF016B-50-4I-S2AF-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 23/Mar/2015
SST25VF016B Data Sheet Rev 28/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,100
SeriesSST25
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed50MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF016B-50-4I-S2AF-T
Related LinksSST25VF016B-, SST25VF016B-50-4I-S2AF-T Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF016B-50-4I-S2AF-T Details Description
Related parts for SST25VF016B-50-4I-S2AF-T
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D618 datasheet.pdf
IC OPAMP HS VF 700MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 37.5000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf