Microchip Technology SST25VF020-20-4C-QAE
SST25VF020-20-4C-QAE picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF020-20-4C-QAE
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 20MHZ 8WSON
Datasheet Download
SST25VF020-20-4C-QAE.pdf
Availability of SST25VF020-20-4C-QAE
QUANTITY
SST25VF020-20-4C-QAE Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF020-20-4C-QAE
Internal Part NumberEIS-SST25VF020-20-4C-QAE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package98
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF020-20-4C-QAE
Related LinksSST25VF020, SST25VF020-20-4C-QAE Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF020-20-4C-QAE Details Description
Related parts for SST25VF020-20-4C-QAE
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 46TFBGA datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 32AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 35POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf