Microchip Technology SST25VF020-20-4I-SAE-T
SST25VF020-20-4I-SAE-T picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF020-20-4I-SAE-T
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 20MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25VF020-20-4I-SAE-T.pdf
Availability of SST25VF020-20-4I-SAE-T
QUANTITY
SST25VF020-20-4I-SAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF020-20-4I-SAE-T
Internal Part NumberEIS-SST25VF020-20-4I-SAE-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF020-20-4I-SAE-T
Related LinksSST25VF020-, SST25VF020-20-4I-SAE-T Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF020-20-4I-SAE-T Details Description
Related parts for SST25VF020-20-4I-SAE-T
IC REG MULT CONFG INV 12V 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% RADIAL datasheet.pdf