Microchip Technology SST25VF040B-50-4I-SAF
SST25VF040B-50-4I-SAF picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF040B-50-4I-SAF
Brief Description
IC FLASH SER 4MB 50MHZ SPI 8SOIC
Datasheet Download
SST25VF040B-50-4I-SAF.pdf
Availability of SST25VF040B-50-4I-SAF
QUANTITY
SST25VF040B-50-4I-SAF Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF040B-50-4I-SAF
Internal Part NumberEIS-SST25VF040B-50-4I-SAF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSST25VF040B Datasheet Update 24/Feb/2014
SST25VF040B Data Sheet Rev 07/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed50MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)