Microchip Technology SST25VF512-20-4C-SAE
SST25VF512-20-4C-SAE picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF512-20-4C-SAE
Brief Description
IC FLASH 512KBIT 20MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25VF512-20-4C-SAE.pdf
Availability of SST25VF512-20-4C-SAE
QUANTITY
SST25VF512-20-4C-SAE Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF512-20-4C-SAE
Internal Part NumberEIS-SST25VF512-20-4C-SAE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sales RepresentativeElla Cai
Email[email protected]
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSST Serial and Parallel Flash Memory
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size512K (64K x 8)
Speed20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF512-20-4C-SAE
Related LinksSST25VF512, SST25VF512-20-4C-SAE Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF512-20-4C-SAE Details Description
Related parts for SST25VF512-20-4C-SAE
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910 OHM 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 36V 8.33A datasheet.pdf