Microchip Technology SST25VF512A-33-4C-SAE
SST25VF512A-33-4C-SAE picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF512A-33-4C-SAE
Brief Description
IC FLASH 512KBIT 33MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25VF512A-33-4C-SAE.pdf
Availability of SST25VF512A-33-4C-SAE
QUANTITY
SST25VF512A-33-4C-SAE Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF512A-33-4C-SAE
Internal Part NumberEIS-SST25VF512A-33-4C-SAE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSST Serial and Parallel Flash Memory
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size512K (64K x 8)
Speed33MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF512A-33-4C-SAE
Related LinksSST25VF512, SST25VF512A-33-4C-SAE Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF512A-33-4C-SAE Details Description
Related parts for SST25VF512A-33-4C-SAE
CONN FLNG SPD 10-12AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
THUMBWHEEL SW 5 SECTION SEALED datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 1MSPS 16DFN datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TEST SOCKET 2MM SHORT datasheet.pdf