Microchip Technology SST25WF020A-40I/MF
SST25WF020A-40I/MF picture photo
Mfg. Part Number
SST25WF020A-40I/MF
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 40MHZ 8TDFN
Datasheet Download
SST25WF020A-40I/MF.pdf
Availability of SST25WF020A-40I/MF
QUANTITY
SST25WF020A-40I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25WF020A-40I/MF
Internal Part NumberEIS-SST25WF020A-40I/MF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSST25WF020A Datasheet Update 10/Nov/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package98
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed40MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.65 V ~ 1.95 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WDFN (5x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25WF020A-40I/MF
Related LinksSST25WF02, SST25WF020A-40I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25WF020A-40I/MF Details Description
Related parts for SST25WF020A-40I/MF
CONN HEADER .100 DUAL R/A 50POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.10K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI4708-B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 YLW 70' datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf