Microchip Technology SST25WF080BT-40I/SN
SST25WF080BT-40I/SN picture photo
Mfg. Part Number
SST25WF080BT-40I/SN
Brief Description
IC FLASH 8MBIT SPI SERIAL 8SOIC
Datasheet Download
SST25WF080BT-40I/SN.pdf
Availability of SST25WF080BT-40I/SN
QUANTITY
SST25WF080BT-40I/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25WF080BT-40I/SN
Internal Part NumberEIS-SST25WF080BT-40I/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
SeriesSST25
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size8M (1M x 8)
Speed40MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.65 V ~ 1.95 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25WF080BT-40I/SN
Related LinksSST25WF08, SST25WF080BT-40I/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25WF080BT-40I/SN Details Description
Related parts for SST25WF080BT-40I/SN
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
CAP 10F -20% +40% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
THERMAL PAD L37-3 13X13X4MM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf