| Internal Part Number | EIS-SST26VF064B-104I/MN | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Datasheet Update 22/Sep/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 480 | |
| Series | SST26 SQI® | |
| Packaging | Tray | |
| Format - Memory | FLASH | |
| Memory Type | FLASH | |
| Memory Size | 64M (8M x 8) | |
| Speed | 104MHz | |
| Interface | SQI, SPI | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 8-WDFN (6x8) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SST26VF064B-104I/MN | |
| Related Links | SST26VF06, SST26VF064B-104I/MN Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | 5176373-3 | CONN RCPT FH 80POS .050 VERT | datasheet.pdf | |