| Internal Part Number | EIS-SST26VF064B-104I/SM | |
| PCN Design/Specification | Datasheet Update 03/Mar/2015 Datasheet Update 22/Sep/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 90 | |
| Series | SST26 SQI® | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | FLASH | |
| Memory Type | FLASH | |
| Memory Size | 64M (8M x 8) | |
| Speed | 104MHz | |
| Interface | SQI, SPI | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | |