| Internal Part Number | EIS-SST26WF016BAT-104I/MF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | SuperFlash® Memory Devices | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | SST26 SQI® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | FLASH | |
| Memory Type | FLASH | |
| Memory Size | 16M (2M x 8) | |
| Speed | 104MHz | |
| Interface | SQI, SDI, SPI | |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 1.95 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 8-WDFN (5x6) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SST26WF016BAT-104I/MF | |
| Related Links | SST26WF016, SST26WF016BAT-104I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | 821-22-039-10-003101 | CONN SPRING 39POS SNGL .217 PCB | datasheet.pdf | |