| Internal Part Number | EIS-SST26WF040B-104I/MF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 98 | |
| Series | SST26 SQI® | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | FLASH | |
| Memory Type | FLASH | |
| Memory Size | 4M (512K x 8) | |
| Speed | 104MHz | |
| Interface | SQI, SDI, SPI | |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 1.95 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |