| Internal Part Number | EIS-SST39SF040-45-4I-NHE-T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SST39SFyyy-45/90 Families 16/May/2013 | |
| PCN Design/Specification | SST39SF0(10A,020A,040) Datasheet 17/May/2013 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 750 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | SST39 MPF™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | FLASH | |
| Memory Type | FLASH | |
| Memory Size | 4M (512K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |