Microchip Technology SST39VF040-70-4C-NHE
SST39VF040-70-4C-NHE picture photo
Mfg. Part Number
SST39VF040-70-4C-NHE
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 70NS 32PLCC
Datasheet Download
SST39VF040-70-4C-NHE.pdf
Availability of SST39VF040-70-4C-NHE
QUANTITY
SST39VF040-70-4C-NHE Order Process
Ship out your order
Specifications of SST39VF040-70-4C-NHE
Internal Part NumberEIS-SST39VF040-70-4C-NHE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sales RepresentativeElla Cai
Email[email protected]
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSST Serial and Parallel Flash Memory
PCN Design/SpecificationSST39(L,V)F010,020,040 Datasheet 09/Jul/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSST39 MPF™
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST39VF040-70-4C-NHE
Related LinksSST39VF040, SST39VF040-70-4C-NHE Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST39VF040-70-4C-NHE Details Description
Related parts for SST39VF040-70-4C-NHE
IC REG BCK PROG 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 4K OHM TO236-3 datasheet.pdf
TAPE GLASS CLOTH HI TEMP 6"X5YD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf