Samtec, Inc. SSW-102-02-S-S-RA
SSW-102-02-S-S-RA picture photo
Mfg. Part Number
SSW-102-02-S-S-RA
Brief Description
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
SSW-102-02-S-S-RA.pdf
Availability of SSW-102-02-S-S-RA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSW-102-02-S-S-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of SSW-102-02-S-S-RA
Internal Part NumberEIS-SSW-102-02-S-S-RA
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSSW
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSW-102-02-S-S-RA
Related LinksSSW-102-, SSW-102-02-S-S-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSW-102-02-S-S-RA Details Description
Related parts for SSW-102-02-S-S-RA
WASHER SHOULDER #6 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250VAC Y5U SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA32 M32 datasheet.pdf
OSC MEMS 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SLIM RELAY AND SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf