JAE Electronics ST-JL05-16P-C3-3500
ST-JL05-16P-C3-3500 picture photo
Mfg. Part Number
ST-JL05-16P-C3-3500
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Contacts
Brief Description
CONTACT PIN 20-24 AWG CRMP SILVR
Datasheet Download
ST-JL05-16P-C3-3500.pdf
Availability of ST-JL05-16P-C3-3500
QUANTITY
ST-JL05-16P-C3-3500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST-JL05-16P-C3-3500
Internal Part NumberEIS-ST-JL05-16P-C3-3500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Contacts
SeriesJL05
PackagingTape & Reel (TR)
Pin or SocketPin
TypeStamped
Size16
Wire Gauge20-24 AWG
Contact TerminationCrimp
Contact FinishSilver
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST-JL05-16P-C3-3500
Related LinksST-JL05-1, ST-JL05-16P-C3-3500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
ST-JL05-16P-C3-3500 Details Description
Related parts for ST-JL05-16P-C3-3500
IC DGTL POT 100K 2CH 14DIP datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
POT 10K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 20-22AWG 1000' datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIG 5TSSOP datasheet.pdf
08 MODII HDR SRST B/A 100 W/HD datasheet.pdf