Panasonic Electric Works ST1-DC24V
ST1-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
ST1-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Datasheet Download
ST1-DC24V.pdf
Availability of ST1-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST1-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of ST1-DC24V
Internal Part NumberEIS-ST1-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesST
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage380VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power240 mW
Coil Resistance2.4 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST1-DC24V
Related LinksST1-, ST1-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ST1-DC24V Details Description
Related parts for ST1-DC24V
TERM QC 35MM DINRAIL FF WM BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THYRISTOR 200V 150A SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONT PIN CRIMP 2.5-4.0MM TIN PWR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS SKT datasheet.pdf