Apem Inc. ST12T2M5ZG
ST12T2M5ZG picture photo
Mfg. Part Number
ST12T2M5ZG
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
ST12T2M5ZG.pdf
Availability of ST12T2M5ZG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST12T2M5ZG Order Process
Ship out your order
Specifications of ST12T2M5ZG
Internal Part NumberEIS-ST12T2M5ZG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesST
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating6A (AC), 7A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length17.45mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 11.89mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialBrass, Nickel Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST12T2M5ZG
Related LinksST12T, ST12T2M5ZG Datasheet, Apem Inc. Distributor
ST12T2M5ZG Details Description
Related parts for ST12T2M5ZG
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ7 PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE FM VARICAP SGL VR 7V MCPH3 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 117 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR MLX80103 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS datasheet.pdf