US Sensor ST1R020B
ST1R020B picture photo
Mfg. Part Number
ST1R020B
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 1 OHM 15% 20A 30.5MM
Datasheet Download
ST1R020B.pdf
Availability of ST1R020B
QUANTITY
ST1R020B Order Process
Ship out your order
Specifications of ST1R020B
Internal Part NumberEIS-ST1R020B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
SeriesST
PackagingBulk
R @ 25°C1.0 Ohm
Tolerance±15%
Current - Steady State Max20A
R @ Current0.015 Ohm
Diameter1.2" (30.5mm)
Approvals-
Lead Spacing0.31" (7.87mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST1R020B
Related LinksST1R, ST1R020B Datasheet, US Sensor Distributor
ST1R020B Details Description
Related parts for ST1R020B
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 30POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
AERIAL OFFSET HANGER BRACKET 4.0 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf