ST ST1S06DEMOBO12
ST1S06DEMOBO12 picture photo
Mfg. Part Number
ST1S06DEMOBO12
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
DEMO BOARD FOR ST1S06PM12R
Datasheet Download
ST1S06DEMOBO12.pdf
Availability of ST1S06DEMOBO12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST1S06DEMOBO12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST1S06DEMOBO12
Internal Part NumberEIS-ST1S06DEMOBO12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output1.2V
Current - Output1.5A
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching1.5MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartST1S06PM12R
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST1S06DEMOBO12
Related LinksST1S06D, ST1S06DEMOBO12 Datasheet, ST Distributor
ST1S06DEMOBO12 Details Description
Related parts for ST1S06DEMOBO12
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220AC datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AIRMAX VS R/A HDR INSERTION TOOL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf