US Sensor ST2R510B
ST2R510B picture photo
Mfg. Part Number
ST2R510B
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 2.5 OHM 20% 10A 30.5MM
Datasheet Download
ST2R510B.pdf
Availability of ST2R510B
QUANTITY
ST2R510B Order Process
Ship out your order
Specifications of ST2R510B
Internal Part NumberEIS-ST2R510B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
SeriesST
PackagingBulk
R @ 25°C2.5 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max10A
R @ Current0.04 Ohm
Diameter1.2" (30.5mm)
Approvals-
Lead Spacing0.31" (7.87mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST2R510B
Related LinksST2R, ST2R510B Datasheet, US Sensor Distributor
ST2R510B Details Description
Related parts for ST2R510B
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AC datasheet.pdf
PILOT LIGHT SQUARE GRN 110VAC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1200 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 1UH N92 datasheet.pdf