Vishay/BCcomponents ST32TA203
ST32TA203 picture photo
Mfg. Part Number
ST32TA203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
ST32TA203.pdf
Availability of ST32TA203
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST32TA203 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST32TA203
Internal Part NumberEIS-ST32TA203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST-32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.134" x 0.134" Face x 0.079" H (3.40mm x 3.40mm x 2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST32TA203
Related LinksST32, ST32TA203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
ST32TA203 Details Description
Related parts for ST32TA203
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf