Vishay/BCcomponents ST32TG203
ST32TG203 picture photo
Mfg. Part Number
ST32TG203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
ST32TG203.pdf
Availability of ST32TG203
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST32TG203 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST32TG203
Internal Part NumberEIS-ST32TG203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST-32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.185" x 0.142" Face x 0.138" H (4.70mm x 3.60mm x 3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST32TG203
Related LinksST32, ST32TG203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
ST32TG203 Details Description
Related parts for ST32TG203
IC REG LDO 8.5V 50MA 3HSIP datasheet.pdf