Vishay/BCcomponents ST3TA202
ST3TA202 picture photo
Mfg. Part Number
ST3TA202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
ST3TA202.pdf
Availability of ST3TA202
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST3TA202 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST3TA202
Internal Part NumberEIS-ST3TA202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST3
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.138" x 0.126" Face x 0.079" H (3.50mm x 3.20mm x 2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST3TA202
Related LinksST3T, ST3TA202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
ST3TA202 Details Description
Related parts for ST3TA202
BUMPER SQU 0.75"L X 0.75"W BLK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4KHZ RRO 9UCSP datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 50POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TMW .330 PK 1.85 IN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf