Pulse Electronics Corporation ST4-36B26
ST4-36B26 picture photo
Mfg. Part Number
ST4-36B26
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE
Datasheet Download
ST4-36B26.pdf
Availability of ST4-36B26
QUANTITY
ST4-36B26 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST4-36B26
Internal Part NumberEIS-ST4-36B26
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 340mA, Series 170mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max6 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.40mm L x 33.27mm W
Height - Seated (Max)33.27mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST4-36B26
Related LinksST4-, ST4-36B26 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
ST4-36B26 Details Description
Related parts for ST4-36B26
ENDPLATE 1.5MM BU ZDU2.5 2/3/4AN datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6300K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE SKT datasheet.pdf