Copal Electronics ST42EC501
ST42EC501 picture photo
Mfg. Part Number
ST42EC501
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W TH
Datasheet Download
ST42EC501.pdf
Availability of ST42EC501
QUANTITY
ST42EC501 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST42EC501
Internal Part NumberEIS-ST42EC501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelST42EC501
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST42
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST42EC501
Related LinksST42, ST42EC501 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST42EC501 Details Description
Related parts for ST42EC501
RES SMD 23.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf