Copal Electronics ST42EC501
ST42EC501 picture photo
Mfg. Part Number
ST42EC501
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W TH
Datasheet Download
ST42EC501.pdf
Availability of ST42EC501
QUANTITY
ST42EC501 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST42EC501
Internal Part NumberEIS-ST42EC501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelST42EC501
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST42
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST42EC501
Related LinksST42, ST42EC501 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST42EC501 Details Description
Related parts for ST42EC501
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 32V 1600W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
C-836-06 BULK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf